Dla tabletów. Huawei rozmawia o wykorzystaniu rosyjskiego
systemu operacyjnego
jako zamiennika Androida
27 sierpnia 2019, 10:01
Ten materiał jest dostępny również w języku ukraińskim
Drugi największy na świecie producent smartfonów Huawei bada wykorzystanie rosyjskiego systemu operacyjnego Aurora jako zamiennika dla oprogramowania Google
.
Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, OS zostanie zainstalowany na "setkach tysięcy" tabletów, donosi Gizmodo
.
Obecnie omawiany projekt zakłada instalację systemu operacyjnego na setkach tysięcy tabletów, które mają zostać wykorzystane podczas rosyjskiego spisu powszechnego w 2020 roku. Jednak jedno ze źródeł powiedziało agencji informacyjnej, że spis może być testem dla szerszego zastosowania Aurory: "To jest projekt pilotażowy. Postrzegamy to jako pierwszą fazę wprowadzania rosyjskiego OS na urządzenia Huawei."
Rzeczniczka Huawei dodatkowo potwierdziła, że firma prowadzi rozmowy na temat ewentualnego porozumienia z rosyjskim Ministerstwem Łączności.
"
Huawei jest zainteresowany projektem. firma pokazała próbki tabletów, które mogłyby zostać wykorzystane" - powiedziało źródło.
NV
wcześniej donosiło, że Huawei może przejść na gotowy już Sailfish OS. Jeden z menedżerów chińskiej firmy podobno rozmawiał o możliwości przejścia na ten system operacyjny z rosyjskim ministrem rozwoju cyfrowego, komunikacji i mass mediów Konstantinem Noskowem.
Sailfish był pierwotnie opracowaniem dla fińskich smartfonów Jolla, ale na początku 2018 roku Rostelecom nabył większościowe udziały w firmie i ogłosił system operacyjny rosyjskim. Podobnie jak Android, Sailfish oparty jest na Linuksie, a Huawei zamierza wykorzystać w swoich smartfonach odmianę tego systemu o nazwie Aurora.
Dla przypomnienia, 9 sierpnia rozpoczęła się konferencja Huawei Developers Conference 2019, na której firma zaprezentowała swój system operacyjny, Harmony OS. Na razie nowy system operacyjny będzie wykorzystywany tylko w telewizorach.
Cechą szczególną systemu Harmony OS jest tzw. mikrojądro. Według Yu Chengdong, CEO Huawei Consumer Business Group, Android ma 100 milionów linii kodu, a kod jądra systemu operacyjnego to ponad 20 milionów linii. W rzeczywistości jednak wykorzystuje się nie więcej niż 8%. Wpływa to zarówno na elastyczność, jak i szybkość reakcji systemu operacyjnego.
Zapisz się na codzienny biuletyn e-mailowy
o
tym, jak technologia zmienia świat Codziennie o 17:00 Redaktor: Anton Khodorenko